AKTUALITY

Drevodomy | Stavebné práce

Drevodomy | Stavebné práce

skcsen
  • PROGIPS PREŠOV
    Okrem služieb uvedených na stránke, sme ochotný vyjsť v ústrety zákazníkovi a navrhnúť alebo pohľadať alternatívne riešenie...

Veľmi často diskutovaná téma.

Ktorý je lepší?

Už ste možno počuli bežný výrok tehla je tehla“. To je rovnaká pravda ako drevo je drevo“ a Ytong je Ytong“… 

Ak by existovala jednoznačná odpoveď, tak jednoducho jedna z možností zanikne. Zhrniem preto základné prezentované rozdiely, ktorými argumentujú zástancovia jedných a druhých a vzájomne sa „doťahujú“.

1/ Murovaný vydrží viac…

Toto je jeden z častých argumentov zástancov murovaných domov. Pritom vždy závisí od kvality prevedenia. Odfláknutý murovaný dom vydrží menej ako kvalitne zrealizovaný montovaný a naopak.

Zároveň sa veľmi preceňuje dôležitosť životnosti. Ľudia sa bežne pýtajú, či vydrží montovaný dom z dreva 100 rokov. Niektorý áno, niektorý nie…rovnako to ale platí aj pre murované domy. Na túto otázku odpovedám zvyčajne príkladmi našich projektov rekonštrukcií murovaných domov. Často murovaný dom, ktorý má cez 80 rokov je v tak dezolátnom stave, že rekonštrukcia by bola nákladnejšia. Preto navrhneme vo väčšine prípadov dom zbúrať a postaviť nanovo.

Najdôležitejšie je si ale uvedomiť, že každý kvalitne postavený dom určite vydrží 1-2 generácie, ale potom morálne zastará. Čo to znamená? Viete si predstaviť bývať teraz v dome z pred 100 rokov bez zásadných zmien? Jednoducho požiadavky každej generácie sa prudko menia.

Takže naša rada.

Nezaoberajte sa tým, či dom bude aj pre vaše pravnúčence…už vaše deti ho možno dajú zbúrať. Stavajte dom pre seba a svoju rodinu. Čo bude o 50 rokov môžeme len predpokladať. Napadlo by vás pred 20 rokmi, že budeme všetci telefonovať mobilmi?

2/ Ktorý je lacnejší?

Ak sa pre drevodom rozhodujete kvôli tomu, že ste počuli o výrazne nižšej cene realizácie, sklamem Vás. Cena môže byť nižšia. Rádove to môže aj do 5-10 %, ale ani nemusí byť. Čiže nejde o výrazný rozdiel, ak si uvedomíte, že podstatnú položku tvorí kvalita vnútorného vybavenia domu..

Chcete montovaný drevodom len kvôli cene? Máte pritom voči nemu alebo niekto z rodiny nejaké výhrady alebo nepríjemný pocit?

Ak Vás financie vyslovenie netlačia a neriešite každý cent, nechoďte do montovaného len kvôli cene. Keď sa vo svojom dome nebudete cítiť pohodlne, jednoducho to nestojí za to. A verte mi, podvedomie a psychika dokáže veľa.

3/ Čo ak zvažujem stavať svojpomocne?

Ak chcete stavať svojpomocne celý dom, odporúčam stavať murovaný. Je to v posledných desaťročiach stále tradičnejší spôsob výstavby u nás a zoženiete viac ľudí, ktorí Vám prípadne na stavbe pomôžu. Hoci doba spred 25 rokov, keď sme celé rodiny pri guláši betónovali fúrikmi základy sú za nami.Takouto svojpomocou viete cenu stlačiť podľa mojich skúseností do 20 %.

Vždy je to ale na úkor času, ktorý by ste inak venovali svojej práci a zarábaniu. Preto si treba dobre zvážiť cenu svojho vlastného času a nervov.

Stavby drevodomov svojpomocne zvyčajne robia rôzni stolári a ľudia, ktorí s drevom vedia pracovať. Preto drevodomy jednoznačne odporúčam „laikom“ stavať len na kľúč.

Je aj možnosť, že si dáte hrubú stavbu (základy, steny, strecha, prípadne okná) postaviť na kľúč a následne ostatné veci si riadiť svojpomocne. Zohnať si lacnejšie okná, lacnejšiu podlahu, vykurovanie… Dokážete takto finálnu cenu znížiť. Pozor ale na náväznosti jednotlivých prác a hlavne zodpovednosti.

Akej zodpovednosti? Ak príde na stavbu niekto montovať okná a otvory budú zle pripravené, firmy si začnú problém, kto mal čo pripraviť a kedy, medzi sebou pohadzovať ako horúci zemiak…

4/ Montovaný dom z dreva je rýchlejšie postavený

Toto je pravda. Montovaný dom sa dá reálne postaviť aj za 3 mesiace.  Murované domy potrebujú viac času, kvôli mokrým procesom, ale aj tu sa výstavba už značne zrýchľuje. Zatiaľ v rýchlosti výstavby za montovanými stále zaostávajú. Rozdiel v rýchlosti je podstatnejší pri poschodových domoch.

V montovanom dome preto môžete bývať často aj o niekoľko mesiacov (prípade proti svojpomocnej výstavbe aj rokov) skôr ako v murovanom. Ak napríklad bývate v prenájme, môžete cenu za prenájom preto považovať za zlacnenie oproti murovanému domu. Okrem toho, keď som videl koľko sme my platili v minulosti v malom byte bežné poplatky správcovi bytovky, spoločné priestory, výťah…a pod.., tak v bežne veľkom rodinnom dome aj na tomto viete ušetriť.

5/ Viac vnútorného priestoru v montovanom dome

Je pravda, že montovaný dom má pri rovnakých tepelno-izolačných vlastnostiach menšie hrúbky obvodových konštrukcií. Častým argumentom realizátorov montovaných domov preto je, že na rovnakom pôdoryse máte väčšiu úžitkovú plochu.

Pre nás v ateliéri v prípade, ak je pozemok dostatočne veľký, toto nepovažujeme za závažný argument. Dom by sme aj tak navrhovali tak, aby vám veľkosti vnútri vyhovovali. Predsa, ak sa rozhodnete zmeniť murovaný dom za drevodom, nebudete teraz všetky priestory zväčšovať, keď to nepotrebujete. Budete potom musieť viac kúriť, upratovať…

Ak riešime zmenu projektu z montovaného na murovaný alebo naopak,  len zmeníme hrúbku obvodových stien a vnútro nechávame rovnako veľké.

Ale ak máte stiesnené podmienky na pozemku, môže sa doslova hodiť každý centimeter. Napríklad výhodu tenších stien montovaných domov využívame pri rekonštrukciách, kde na existujúcom podpivničení potrebujeme dostať maximálnu úžitkovú plochu domu. Často by rozširovanie do strán bolo neekonomické a treba podpivničenie využiť na maximum.

6/ Drevodomy praskajú

Bežný argument murárov :). Majú sčasti pravdu. Drevo vždy trochu pracuje a môžu sa vyskytovať praskliny. Ale skúste si viac všímať interiéri murovaných stavieb, v ktorých bývate, pracujete, chodíte na návštevy… Garantujem Vám, že nájdete praskliny aj v nich. Aj v našej murovanej bytovke, v ktorej sme bývali po 5 rokoch o výstavby boli. Ja toto považujem za kozmetickú chybu, ktorá nemá žiadny vplyv na funkčnosť a treba sa zamerať na oveľa podstatnejšie detaily.

7/ Nakoniec zopár ďalších „argumentov“

ktoré hovoria všeobecne proti montovaným domom:

  • Montovaný dom z dreva vám zhorí…

  • Akustika je v drevodome zlá…

  • Podlahy vŕzgajú…

  • Nedostatočná akumulácia tepla…

. a, ktoré hovoria všeobecne proti murovaným domom:

  • Splesnivejú vám steny…

  • Dom má zabudovanú stavebnú vlhkosť a dlho schne….

Týmito sa teraz zaoberať nejdem, lebo majú aj nemajú pravdu vždy len za konkrétnych podmienok. Závisí to hlavne od konštrukcií v dome, dodržaní technologických postupov a často aj nesprávneho užívania domu…… Nie je mojím zámerom v tomto článku vymenovať rôzne kombinácie materiálov, ktoré zlepšia akustiku, zabránia šíreniu ohňa alebo ako dosiahnuť aby zateplená murovaná stavba neplesnivela. Tomuto sa budem venovať v iných častiach seriálu.

Tak teda ako?

Murovaný alebo montovaný dom z dreva?

Nedám Vám jednoznačnú odpoveď. To jednoducho nejde.

Mám ale jednoduché odporúčanie:

Vyberte si technológiu, z ktorej máte lepší pocit 

                                                                                                                                                                            zdroj: https://inardex.sk/serial/c1253/

KONTAKTY

kontakty


 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas