AKTUALITY

Drevodomy | Stavebné práce

Drevodomy | Stavebné práce

skcsen
  • PROGIPS PREŠOV
    Okrem služieb uvedených na stránke, sme ochotný vyjsť v ústrety zákazníkovi a navrhnúť alebo pohľadať alternatívne riešenie...

Zákazníci často kladú otázku “Koľko stojí rodinný dom?” A potom príde na rad otázka v akej energetickej triede má ten dom byť, v akej výbave? Teda bavíme o cenách realizácii nízkoenergetických a pasívnych domov a súčasných domoch A0. Čo je reálne a čo už nie. Cena je vždy chúlostivá otázka. Je to podobné ako s autami. Predstavte si, že na parkovisku stoja dve zvonku rovnako vyzerajúce autá. Jedno v základnej výbave a druhé v „plnej paľbe“. Rozdiel v cene môže byť pri niektorých značkách aj viac ako dvojnásobný.
To isté platí aj pri rodinných domoch. Lenže od niečoho sa vždy treba pri návrhu rodinného domu odpichnúť. Každý návrh začína štúdiou a v úvode tejto fázy vlastne nevieme „skoro nič“, len Vaše orientačné požiadavky na dom.
Určite je Vám jasné, že to, koľko stojí rodinný dom najviac ovplyvňuje jeho veľkosť.
Ak len začínate zháňať informácie o nízkoenergetických a pasívnych a nulových rodinných domoch a možných cenách realizácie, pokojne si to zjednodušte nasledovne:
1m2 čistej úžitkovej plochy domu od 1900 € DPH
podrobnosti doladíte s architektom a realizačnou firmou.

Koľko stojí rodinný dom a čo je v cene zahrnuté?
Dom je uvažovaný na rovnom pozemku a v bežne projektovaných štandardoch. Rozdiely medzi murovanými a montovanými v takomto zjednodušenom počítaní zanedbávam.
V tejto cene je uvažované všetko v dome: komplet stavba, podlahy, omietky, obkladačky v kúpeľniach, sanita, technológia v dome… jednoducho všetko, čo potrebujete k nasťahovaniu sa okrem nábytku a kuchynskej linky. Pritom sa uvažuje s najčastejšie používanými materiálmi v interiéri (nie úplne najlacnejšími) … ale žiadne špičkové drevené podlahy a ani luxusné talianske obkladačky.
Vnútorná výbava domu môže týmito cenami pekne zamávať. Lacné laminátové podlahy verzus kvalitná drevená alebo vinylová podlaha. Ak neuvažujeme ešte s cenou práce, tak rozdiel len pri materiály 100m2 na menšom dome robí zhruba 6000 EUR, takže len pri podlahe môže lietať cena hore, dole 60 EUR na m2 z ceny realizácie domu. Podobne to platí o omietkach, obkladačkách, oknách, vzhľade fasády, vybavení kúpeľní.

Čo v cene nie je zahrnuté?
V cene nie sú zahrnuté exteriérové terasy a ich prestrešenia, prístrešok pre autá, oplotenie pozemku, chodníky na pozemku a pozor, ani prípojky na inžinierske siete.
Ide naozaj len o ceny za samotný dom!
Čo cenu domu navyšuje?
Hlavne komplikovaný svahovitý pozemok a zlé základové podmienky.
Spomenuté nadštandardné materiály – napr. drevené parkety, drevohliníkové okná, inteligentná elektroinštalácia…
Prírodné ekologické materiály
a rôzne špecifické požiadavky…

Koľko stojí rodinný dom pri svojpomocnej stavbe
Koľko je teoreticky možné ušetriť svojpomocou závisí od Vašej šikovnosti a kontaktov… realisticky som uvažoval na úrovni 10-20%
Za svojpomoc v súčasnosti s kolegami pri rodinnom dome nepovažujeme to, že sa zoberie partia kamarátov alebo rodinných príslušníkov, oblečú si montérky a všetko spravia sami. Ide skôr o manažovanie stavby, zháňanie partií na čiastkové práce, vyhodnocovanie cenových ponúk, zháňanie stavebného materiálu lacnejšie a pod…
Niekde sa dočítate, že svojpomocou sa dá stavba zlacniť až o 40%. Pred týmto uvažovaním vystríham. Ak sa Vám to podarí, gratulujem, ale nepočítajte vopred s tým na hranu svojich finančných možností. Aby ste neostali s rozostavaným domom na dlhé obdobie…
Prečo? 40-50% je približne cena práce z celkového rozpočtu realizácie na kľúč. Ak zoženiete stavebný materiál za rovnakú cenu ako firma na kľúč, tak potom prácu musíte zohnať úplne zadarmo, alebo robiť úplne všetko sami…. A aktuálne v roku 2021 išli materiály “brutálne skokovo hore”, takže počítať s takto vysokými úsporami je dosť nereálne, lebo cena práce vo výsledku bude tvoriť ešte menej percent, ako spomínam. Ďalej koľko ľudí dokáže postaviť dom lacnejšie ako firma na kľúč, a ktorí ho naopak “vďaka svojej neskúsenosti” postavia drahšie. Dovolím si tvrdiť, že lacnejšie postaví dom maximálne 20% ľudí. Ostatní len klamú sami seba, že sa im to podarilo, lebo v skutočnosti často nezapočítavajú do ceny svoj čas potrebný venovaniu sa stavbe, benzín čo pri stavbe spália…a podobne… Alebo reálna kvalita hotového domu je zlá a vypomstí sa im to neskôr…
Ani stavba na kľúč nemusí byť výhra. Veľa ľudí má so stavbou na kľúč zlé skúsenosti. Takže si treba vyberať skúsené spoľahlivé firmy.

KONTAKTY

kontakty


 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas