AKTUALITY

Drevodomy | Stavebné práce

Drevodomy | Stavebné práce

skcsen
  • PROGIPS PREŠOV
    Okrem služieb uvedených na stránke, sme ochotný vyjsť v ústrety zákazníkovi a navrhnúť alebo pohľadať alternatívne riešenie...

Drevoplastové materiály sa už dlhšie tešia obľube medzi majiteľmi domov, ktorí si chcú postaviť verandy a ploty. Nepotrebujú totiž brúsenie, impregnovanie, ba ani natieranie. No tieto umelé drevá zvyčajne nie sú také pevné ako prírodné drevo a môžu byť náchylnejšie na vzbĺknutie. Teraz výskumníci ohlásili, že vytvorili syntetické drevo, ktoré sa pevnosťou rovná prírodnému drevu a je ohňovzdorné. Kľúč k pevnosti dreva je zložka lignín, prírodný polymér so sieťovou štruktúrou, ktorá spája drobnú celulózu. Nový materiál nahradil lignín syntetickou verziou zvanou resol, ktorý má podobnú sieťovú štruktúru.

 

Výskumníci resolom spojili množstvo rôznych syntetických kryštalitov (niekoľko atómov zoskupených ako v kryštáli) do rodiny syntetických driev, kde sa farba a iné vlastnosti môžu pripraviť na mieru podľa pridaných kryštalitov. Konzervovaním materiálu vzniká štruktúra podobná bunkovej štruktúre prírodného dreva. Toto pomáha materiálu odolať kompresii, čo mu dáva veľkú pevnosť.

A keďže resol spomaľuje horenie, konečný materiál nevzbĺkne, ani keď je vystavený otvorenému ohňu. A na rozdiel od stromov, ktorým môže trvať desaťročia, než vyrastú, nová syntetická verzia sa vytvaruje za niekoľko hodín.

zdroj: www.quark.sk

 

KONTAKTY

kontakty


 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas