AKTUALITY

Drevodomy | Stavebné práce

Drevodomy | Stavebné práce

skcsen
  • PROGIPS PREŠOV
    Okrem služieb uvedených na stránke, sme ochotný vyjsť v ústrety zákazníkovi a navrhnúť alebo pohľadať alternatívne riešenie...

Netesnosti sú potenciálnou príčinou poškodenia objektov. Keď vlhký, teplý vzduch prúdi z interieru cez medzery a praskliny do chladnejších častí, vodné pary, ktoré obsahuje, môžu kondenzovať. Táto kondenzácia vytvára ideálne prostredie na vznik pliesní a iných húb. Poškodenie materiálu môže vzniknúť na miestach s veľkými únikmi. Keď vlhkosť prenikne do izolačného materiálu, jeho izolačné vlastnosti môžu byť až šesťnásobne znížené v porovnaní s izoláciou v suchom stave. Toto zníženie tepelnej účinnosti v konštrukcii vedie k ďalšiemu hromadeniu vlhkosti, ktoré dáva do pohybu reťazovú reaciu vedúcu k vážnemu poškodeniu. Vzduchotesný plášť budovy bez netesnosti zabraňuje tomuto procesu a napomáha k predlžovaniu jej životnosti.

 

Rozšírený mítus: ,,Dýchanie budovy"

Mítus o dýchaní budovy je bohužiaľ stále medzi laikmi rozšírený. Stavebná fyzika a praktické skúsenosti už dlho ukazujú závažné následky tohto omylu. Normálna výmena vzduchu medzi interierom a exterierom cez nepriehľadné(netransparentné) stavebné prvky-steny, podlahy a stropy, nemôže poskytnúť dostatočný prísun čerstvého vzduchu, preto miestnosti musia byť riadne vetrané. K vyrovnávaniu vlhkosti zvyčajne dochádza v prvých 8-13mm z interierovej strany. Tento proces je citeľný nejmä v omietke, sadrokartone a drevených obkladoch, čo vysvetľuje, prečo sa tieto materiály už dlhodobo používajú v interieroch.

Správne vetranie

Najlepším riešením je riadené vetranie(rekuperácia vzduchu). Ak toto nie je k dispozícii, priestory sa musia vetrať pomocou okien a dverí. Počas dňa je najlepším spôsobom plné vetranie, kedy okná a dvere sú úplne otvorené v intervaloch niekoľko minút. Všeobecne platí hlavne v chladnejšom období vetrať úplne, kým sa neodrosí vonkajšia strana okna. Keď je okno odrosené, zabezpečí nám tento jav úplnú výmenu vzduchu v miestnosti, bez jej extremneho vychladenia.

KONTAKTY

kontakty


 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas