AKTUALITY

Drevodomy | Stavebné práce

Drevodomy | Stavebné práce

skcsen
  • PROGIPS PREŠOV
    Okrem služieb uvedených na stránke, sme ochotný vyjsť v ústrety zákazníkovi a navrhnúť alebo pohľadať alternatívne riešenie...

Najčastejšie opakovanými mýtmi o drevostavbách sú tvrdenia o provizórnosti konštrukcie, nízkej životnosti, zlej odolnosti proti požiaru, či vplyvom počasia. V súvislosti s drevostavbami sa často skloňujú hlodavce, hmyz, zlá akustika alebo nedostačujúca tepelná stabilita. V skutočnosti však ide o mýty, na ktoré existujú jasné a zrozumiteľné odpovede.

1. Mýtus - Drevo má nízku životnosť.

   Odpoveď - Životnosť drevených konštrukcií je v rukách človeka. Pri kvalitnom spracovaní dreva a dobrej starostlivosti môže drevostavba prežiť doslova stáročia. Príkladom sú 200 až 400 ročné historické drevostavby. ,,Otázne je, či je správne dimenzovať obytné budovy na stáročia, keď ich momentálne opotrebovanie prichádza v priemere po dvoch až troch generáciach. Myslím, že len málo kto by sa chcel nasťahovať do domu postaveného podľa 200 rokov starého projektu.

2. Mýtus - Drevo nemožno ochrániť pred napadnutím pliesní, húb alebo hmyzu.

   Odpoveď - Existujú stovky zachovalých drevostavieb vo výbornom stave, ktoré boli postavené v časoch kedy neexistovala žiadná chemická ochrana. Drevostavba je rovnako ako každá iná stavba závislá od kvality materiálu, kvality konštrukcie a priebežnej starostlivosti. Vhodný výber materiálov (nie len kvalitného dreva podrobeného správnej úprave, ale aj strešnej krytiny, či spojov), kvalitný projekt a dobre zhotovená stavba sú zárukou zdravej stavby a dlhej životnosti.

3. Mýtus - Mám známeho a jeho drevostavba po dvoch rokoch splesnivela.

   Odpoveď - Príčin môže byť niekoľko, bez doplňujúcich informacií je ťažké posúdiť, prečo sa to stalo. Najčastejším dôvodom býva šetrenie na nesprávnych miestach. Najväčším neprieteľom drevostavieb je vlhkosť. Pri vlhkosti dreva pod 20 percent drevostavbu nenapadajú huby ani drevokazný hmyz. Preto sa drevostavby stavajú s dreva vysušeného na 12-15 percent. AK drevo ochránite pred vlhkosťou, nemá dôvod plesnivieť.

4. Mýtus - O drevostavbu sa treba neustále starať, chemicky ju ošetrovať a obnovovať ochranné nátery.

   Odpoveď - Chemická ochrana drevostavby je žiadúca až vteda, ak nie sme schopní zabezpečiť ochranu stavby pred poškodením správnou konštrukciou. Kvalitná strešná krytina, správny tvar stavby, kvalitná izolácia od spodnej, kapilárnej a zrážkovej vody, správna konštrukcia obvodových stien a strechy, toto všetko predchádza použitiu chemických prostriedkov. BEZUDRŽBOVÁ STAVBA NEEXISTUJE, o každý dom sa treba starať, inak schátra. Obnovovať nátery je potrebné, ale rovnako je potrebné čas od času nanovo omietnúť napr. murovaný dom.

5. Mýtus - Je ťažké sa vyznať v materiáloch a vedieť zhodnotiť ich odolnosť a vhodnosť na konkrétnu stavbu.

   Odpoveď - Existuje množstvo odborných článkov ohľadom danej problamatiky, najjednoduhšie je informovať sa u odborníkov. Ak sa obávate neobjektívnych informácii od predajcov, odporúčame sa obrátiť na Zväz spracovateľov dreva na Slovensku. Nie je to ľahká úloha, ale existuje niekoľko pravidiel, ktoré fungujú. Medzi trvanlivé druhy dreva odolné voči napadaniu škodcami patrí napr.: agát, dub, smrekovec či borovica. Vždy však závisí od konkrétneho projektu, miesta a celkovej situácie. Základné pravidlo v stavebníctve však platí aj tu - šetriť na niektorých veciach sa nevypláca.

6. Mýtus - Drevené konštrukcie nič nevydržia, ľahko vlhnú, v prípade vytopenia sú nepoužiteľné.

   Odpoveď - Drevostavby sú odolné voči počasiu rovnako, ako akákoľvek ina stavba. Ak sú skonštruované kvalitne, vydržia takmer hocičo. Dobrým príkladom je Japonsko, kde s obľubou stavajú stavby v oblastiach so zvýšeným rizikom zemetrasení, pretože sú pružné. Drevostavby sú ohrozené záplavami rovnako, ako akékoľvek iné stavby. Obnova je však o niečo jednoduhšia - pri drevostavbe stačí vymeniť nasiaknuté oplášťujúce a izolačné materiály. V správne navrhnutej stavbe dôjde postupne k uvolňovaniu vlhkosti z drevenej konštrukcie.  

7. Mýtus - Drevo je veľmi horľavý materiál, riziko požiaru je v drevostavbe omnoho vyššie ako v iných typoch stavieb.

   Odpoveď - Štatistiky v krajinách s vysokým podielom drevostavieb dokazujú, že materiál stavby nie je rozhodujúcim ukazovateľom z hľadiska výskytu požiarov. Pri výstavbe s protipožiarnou ochranou je riziko požiaru v drevostavbe úplne rovnaké ako pri ostatných stavbách. Horľavosť je pomerne ľahko kontrolovateľná pomocou protipožiarných obkladov, izolácií, retardérmi horenia a podobne. V podstate samotná stavba nikdy nezačne horieť sama. Za všetkým treba hľadať ľudskú činnosť, chyby, nepozornosť a predchádzať im.

8. Mýtus - Drevo kvôli zmenám teplôt a vlhkosti neustále pracuje, takže je ťažké sa spoľahnúť na stálosť konštrukcie.

   Odpoveď - Základom úspechu je správny výber a poctivé spracovanie dreva. Ak stavebná spoločnosť pracuje s kvalitne vysušeným a ošetreným drevom, konštrukcia je odolná voči poveternostným podmienkam.

9. Mýtus - Drevostavby vŕzgajú a počuť v nich každý krok.

   Odpoveď - Správne vybraté a upravené drevo je spoľahlivý konštrukčný prvok. Ak sa navyše odpruží horizontálna konštrukcia a podlahová krytina, vŕzganie je veľmi nepravdepodobné. Na elimináciu nežiaducich zvukov sa tiež využíva technika spriahnutých drevobetónových stropov, v ktorých sa využíva betonový poter. Akustika drevostavieb je sama o sebe výborná, ak ju však chcete ešte vylepšiť, siahnite po akustickej izolácii. Rovnaké riešenie vyžadujú aj ostatné druhy domov.

10. Mýtus - Drevostavby sa v lete prehrievajú a v zime rýchlo vychladnú.

     Odpoveď - S prehrievaním majú problém všetky druhy budov bez účinného tienenia. S tepelnými mostami zasa bojujú všetky budovy bez zateplenia. Kvalitná drevostavba s izoláciou, tienením, prípadne s riadeným vetraním má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako domy z iných materiálov. Dôkazom je množstvo certifikovaných pasívnych a nízkoenergetických drevodomov.

11. Mýtus - Do drevostavieb sa dá ľahko vlámať.

     Odpoveď - Samozejme, obvodové múry z dreva je možné pri veľkej snahe prepíliť, no máloktorý zlodej by asi volil tento spôsob. Existuje mnoho účinných prostriedkov ako sa dá ochrániť budova. Medzi najspoľahlivejšie patria kvalitné zámky, bezpečnostné okenné rámy a sklá no najmä bezpečnostný elektronický ochranný systém napojený na políciu.

12. Mýtus - Nedôverujem slovenským realizačným firmám, nepočul som o nich nič dobré.

     Odpoveď - Zlé meno robia drevostavbám namjä ,,fušéri". Existuje množstvo nástrojov, ktoré slúžia na overenie kvality stavby. Prvým je legislatívny rámec, ktorý do veľkej miery zaručuje kvalitu stavby, druhým sú rôzne druhy certifikátov. Najspoľahlivejším nástrojom sú však referencie uživateľov, osobné odporúčania.

                                                                                                                                                                        zdroj: www.isover.sk

KONTAKTY

kontakty


 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas