Stavebné práce (2)

Drevodomy | Stavebné práce

Drevodomy | Stavebné práce

skcsen
  • PROGIPS PREŠOV
    Okrem služieb uvedených na stránke, sme ochotný vyjsť v ústrety zákazníkovi a navrhnúť alebo pohľadať alternatívne riešenie...

Tepelná izolácia - Je dôležitý prvok pri realizovaní novostavby resp. pri rekonštrukcii bývania. Rozhodnutím o správnej hrúbke izolácie ovplyvňujete výdavky na vykurovanie, znižujete úroveň hluku, t.j. významne ovplyvňujete komfort bývania. Izolácie stavby alebo izolácie budov sú izolácie voči vonkajším poveternostným podmienkam, zabezpečujúce vnútornú interiérovú pohodu. Pri návrhu izolácie Vám ochotne poradíme a navrhneme pre Vás najvhodnejší spôsob tepelnej alebo zvukovej izolácie.

Tepelná izolácia alebo termoizolácia  - Je izolácia, ktorá chráni stavebnú konštrukciu pred únikom tepla (šíreniu chladu z exteriéru) a zároveň stabilizujú teplotu. Je dôležitým faktorom pre dosiahnutie tepelnej pohody jeho obyvateľov. Používa sa pod podlahy, obvodové múry, ploché strechy, šikmé strechy a priečky, na obvodovom plášti budovy, kde sa stretáva betón s tehlovým murivom ale aj ako tepelná izolácia fasád budov. Priemerná domácnosť za tým účelom spotrebuje cca 60 % z celkovej spotreby energie. Izolácie znižujú nechcené tepelné straty, tým aktívne znižujú energetickú náročnosť vykurovania ale aj chladenia.

Dodatočným zateplením môžeme získať:

  • zvýšenie povrchovej teploty stien a tým aj zvýšenie tepelnej pohody
  • zníženie spotreby energie na vykurovanie
  • odstránenie plesní v chladných kútoch
  • zvýšenie tepelnej stability budov voči kolísaniu vonkajšej teploty

Zlepšenie tepelnoizolačných vlastnosti budov dosiahneme zvýšením hrúbky     konštrukcie alebo voľbou jednotlivých materiálov konštrukcie s čo najnižšou    hodnotou.

Zvuková izolácia alebo izolácia proti hluku/zvuku - Je izolácia, ktorá chránia pred   nepriaznivým pôsobením rušivých zvukových faktorov. Pri stavebných konštrukciách poznáme: vzduchovú nepriezvučnosť a krokovú nepriezvučnosť.  Špeciálny význam sa zvukovej izolácii dáva pri zariaďovaní hudobných štúdií.

Izolácie môžu vypĺňať konštrukčné vrstvy (napr. podláh, okien) alebo môžu byť viditeľné voľným okom vo forme napr. akustických obkladov.

Charakteristika izolácií podľa prostredia v ktorom sa šíri zvuk:
  • izolácie proti zvuku šíriacemu sa vzduchom
  • izolácie proti zvuku šíriacemu sa tuhým telesom

V súvislosti s charakterizovaním hluku a zvuku definujeme aj prostredie, v ktorom pôsobia na človeka.

  1. Vonkajšie prostredie budov (priestor mimo budovy; priestor pred obvodovou konštrukciou budov)
  2. Vnútorné prostredie bodov (chránený priestor budovy, kde sa trvale alebo dlhodobo opakovane zdržiavajú ľudia). Zvuk sa šíri v plynnom, tekutom a tuhom prostredí.
 
Požiadavky:
  • Akustická pohoda
  • Vzduchová a kroková nepriezvučnosť

Úlohou zvukovej izolácie budov je zabezpečiť, aby bolo vnútorné prostredie budovy chránené pred zdrojmi hluku z vonkajšieho prostredia, chrániť priestor budov aj od technických zariadení, ktoré zabezpečujú funkčnosť systémov v budovách a vytvárať interiérovú pohodu voči poveternostným podmienkam. Vhodnou voľbou izolačných a akustických materiálov sa veľmi účelne dá zvýšiť akustika budov.

 

Plávajúce (laminátové, drevené) - Okrem toho, že aj laminát sa dokáže tváriť ako drevo, veľa spoločného nemajú. Rozhodujúce je, či chcete prírodný materiál pod nohami i cítiť, alebo len opticky vnímať. Ak vám ide o príjemný, mäkký a teplý dotyk s podlahou a neopakovateľnú atmosféru originálu každej dosky, siahnite po dreve. Ak hľadáte podlahu s priaznivou cenou, vysokou odolnosťou, farebnou stálosťou reprodukovaných drevených dekorov a jednoduchou pokládkou, stavte na laminát. Laminát je pre svoju nízku konštrukčnú výšku stvorený i na renovácie starých podláh.

V ponuke laminátových podláh nájdete čoraz presvedčivejšie reprodukcie drevín. Štandardné hladké povrchy dopĺňajú dekory s prírodným vzhľadom dreva s kefovanou či hrubo brúsenou imitáciou povrchu. Novinky v laminátoch dokazujú, že podlaha nemusí byť vždy zhotovená z rovnako veľkých dosiek. Ale podmanivou sa môže stať práve nepravidelné usporiadanie a rôzne šírky či dĺžky. Pri výbere laminátovej podlahy je nutné všímať si nosnú dosku. Tá určuje kvalitu laminátovej podlahy. Dostatočne stabilná je až nosná doska s hrúbkou 8 mm. Dôležitá je i vysoká tvrdosť. Drevená i laminátová podlaha sa potrebujú pred pokládkou aklimatizovať v priestore, v ktorom budú položené. Kým laminátovej podlahe postačuje 48 hodín, dosky vrstvené vyžadujú jeden a masívne dva týždne. Pred, počas aj po pokládke musia byť v priestore stabilizované klimatické podmienky. Plávajúca podlaha ponúka rýchlu a jednoduchú montáž vďaka klik systému. Inštaluje sa na protišmykovú podložku. Diely sa kladú rovnobežne so smerom, ktorým vstupuje svetlo do miestnosti.

PVC krytiny - Elasticitou poskytujú užívateľom pri chôdzi maximálny komfort, protišmykovou úpravou zas bezpečnosť. Najmä laminátom šliapu na päty teplejším, na dotyk príjemnejším povrchom a nízkym krokovým hlukom. Tým sa stávajú ideálnym adeptom na podlahy panelových bytov a rôznych prevádzok. Rozumejú si s podlahovým vykurovaním a v neposlednom rade zaujmú aj ľahkou údržbou a prijateľnou cenou. Hoci finančná náročnosť niektorých dizajnových vinylových podláh dokáže zaskočiť.

Drevo na podlahe kúpeľne je čoraz obľúbenejšie. Ak aj vás tento trend dostal, ale netrúfate si naň, siahnite po syntetickom materiáli. Voda a vlhkosť mu problémy nerobia. Do vlhkého prostredia sa hodí v celoplošnom vyhotovení aj v podobe panelov z masívneho vinylu. Syntetická podlaha odvedie dobrú službu aj vo vstupnej chodbe. Nepodpíšu sa na nej drobné kamienky či piesok na topánkach. Tenká hrúbka, okolo dvoch až piatich milimetrov, ju zvýhodňuje pri renováciách. Podlahové diely môžete klásť priamo na pôvodnú podlahu s výnimkou kobercov. Podklad však musí byť rovný, stabilný a suchý. PVC podlahy sú vernou kópiou dreva. Oko oklamú ľahko, no dotyk ich prezradí. Ale aj tu výrobcovia zapracovali. Vinylovým imitáciám nechýba štruktúrovaný povrch drevín, letokruhy, suky, no nájdete i modely s patinou opotrebovaného dreva, trhlinami i dierkami po červotočoch. Ich snahu o dokonalú podobnosť s drevenými podlahami a dlažbami podčiarkujú lamelové a štvorcové formáty. Autentickú podobu drevených lamiel zvyšuje úprava hrán s priznanou „V“ drážkou. Kým tmavšie drážky prepožičiavajú podlahe opotrebovaný vzhľad, svetlejšie jej dodávajú jemný charakter. Neodmysliteľný doplnok sú sokle s identickou farebnosťou a štruktúrou.Vinylovú podlahu možno lepiť alebo montovať plávajúcim spôsobom. Celoplošné lepenie jednotlivých dielov sa odporúča v kúpeľni a iných vlhkom namáhaných priestoroch. Diely sa kladú rovnobežne so smerom, ktorým vstupuje svetlo do miestnosti.

Koberce - Vybrať si môžete z lacnejších syntetických materiálov a z drahších prírodných, respektíve z ich kombinácie. Cenu ovplyvňuje okrem materiálu, samozrejme, aj spôsob výroby. Ručne vyrobené sú oveľa drahšie ako strojovo šité, avšak každý je originál. Predtým, ako navštívite predajňu, rozmyslite si, na aký účel koberec kupujete. Iný typ sa totiž hodí do obývačky a iný do viac namáhanej chodby či do predsiene alebo prevádzky. Tam treba vyberať koberec odolávajúci väčšej záťaži. Platí však pravidlo, čím viac koberec vydrží, tým menej je komfortnejší. Komfort závisí najmä od materiálu, hustoty, výšky a hrúbky vlasovej vrstvy a konštrukcie koberca a v neposlednej rade aj od požiarnej odolnosti ak ide o prevádzky alebo predajne. Pri rozhodovaní v obchode vám pomôže identifikačný štítok so symbolmi na rubovej strane koberca a školený personál či samotný realizátor. Pri výbere farby zohľadnite praktické hľadisko. Koberce totiž v porovnaní s inými materiálmi vyžadujú náročnejšiu údržbu. Nečistoty sú viditeľnejšie na jednofarebných kobercoch ako na vzorovaných. A chúlostivejšie sú svetlé a tmavé farby. Ak žijú v domácnosti aj štvornohí miláčikovia, farbu koberca vyberajte podľa ich srsti. Koberce, ak ich dostatočne udržiavate, sú vhodné aj do bytov, kde žijú alergici, čo dokazujú aj vedecké výskumy. Testy dokázali, že v miestnosti s kobercom bol obsah prachu vo vzduchu nižší, ako v miestnosti s hladkou podlahou. Pričom platilo, že čím väčší koberec, tým menej prachu. Dokonale zladený interiér dosiahnete, keď siahnete po koberci, záclone a vankúšoch z jednej kolekcie.

Podlaha je jednovrstvová alebo viacvrstvová konštrukcia, ktorá tvorí vrchnú časť vodorovných a šikmých konštrukcií. Podlaha vždy bezprostredne nadväzuje na podkladový materiál, ktorým môže byť v najnižšom poschodí podkladová betónová vrstva alebo vo vyšších poschodiach stropnej konštrukcie. Konštrukcia podlahy musí vyhovovať niekoľkým podmienkam ako sú napríklad odolnosť, nepriezvučnosť, bezpečnosti ako požiarne, hygienické atď.

Základné rozdelenie podláh

  • plávajúce podlahy
  • tuhé podlahy
  • dvojitej podlahy
Rozdelenie vrstiev podlahy
  • podkladová vrstva - je tvorená buď podkladovým betónom alebo nosnou časťou stropnej konštrukcie
  • vyrovnávacia vrstva - slúži na vyrovnanie všetkých nerovností na podkladovej vrstve
  • izolačná vrstva
  • zvuková izolácia
  • tepelná izolácia (izolačná vata, polystyrén)
  • izolácia proti vode (napr.polyetylenová fólia)
  • roznášacia vrstva - táto vrstva má za úlohu roznášať sústredeného úžitkového zaťaženia na väčšiu plochu podkladu
  • nášľapnej vrstvy - tvorí horný povrch podlahovej konštrukcie
  • lignocelulózová nášľapná vrstva - drevo, bambus ai
  • dlažba (najčastejšie používané sú keramické, kamenné, betónové, predtým aj drevené, širšie, tehlové, terazzové a xylolitové)
  • mazanina (väčšinou betónová, samonivelačná (sádrová), stierková)
  • podlahové povlaky
 
 

Anhydritové samonivelizačné potery (sádrové)

Anhydritová podlaha predstavuje nástupcu betonových podláh pre občiansku výstavbu a ľahký priemysel. Anhydritové podlahy pomohli rozvoju vo výstavbe v oblasti odhlučnenia vnútorných priestorov a zateplenia.

Pre výrobu anhydritových podláh sa používa najčastejšie termický anhydrit, ktorý vzniká (po tepelnom spracovaní) z energosedrovca. Ďalšia možnosť je syntetický anhydrit. Syntetický anhydrit vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe kyseliny. Ďalšia a posledná je prírodný anhydrit.
Anhydrit je len jedna so zložiek pri výrobe anhydritovej podlahy. Ďalšie zložky sú voda a piesok frakcie 0/4 (tj. zrno veľkosti 0 až 4mm) a bližšie nešpecifikovaná chémia, ktorá uľahčuje roztekanie namiešanej zmesi.
Zásadný rozdiel v správaní anhydritového spojiva od cementového je v tom že sa pri reakcii s vodou nezmršťuje.
Vďaka tejto vlastnosti má potom podlaha vyliata anhydritom vyššiu pevnosť.
 
Výhody oproti betónovej podlahe
  • menšia konštrukčná hrúbka
  • menšie zaťaženie konštrukcie
  • o 15% lepšia tepelná vodivosť oproti betónu - vhodné pre podlahové kúrenie
  • bezškárové plochy - až 600 m2
  • nivelácia - rovné podlahy je možné docieliť veľmi ľahko.

Nevýhody
Jediná výrazne záporná stránka anhydritovej podlahy je reakcia na vodu. Pri väčšom
premočení anhydritovej podlahy dochádza k značnému zníženiu pevnosti vo všetkých smeroch. Po vysušení podlahy sa vracajú parametre pred zvlhčením. Ďalšia nevýhoda je vytvorenie nesúdržnej vrsty tzv.škrupina (sinter) na povrchu vytvrdnutého anhydritu, ktorú je nutné pred pokládkou lepenej krytiny odstrániť. Možno ju odstrániť buď 36-48 hodín po zaliatí ostrou hranou škrabky na ľad alebo až po úplnom vysušení a to pomocou podlahovej brúsky s brúsnym kotúčom na betónové povrchy.
 
Prevedenie
  • Pevná podlaha - Vykonáva sa na pevný podklad. Strop alebo základová doska.Tento druh konštrukcie nie je vhodný do občianskej výstavby.
  • Plávajúca podlaha - Vykonáva sa na separačnú vrstvu. Ako podklad väčšinou slúži tepelná alebo kročajová izolácia.
  • dutá podlaha - Skladba sa skladá z medzery medzi podkladovou vrstvou a anhydritom. Ako podklad pre anhydritovú podlahu slúži väčšinou súchá podlaha so sárdovláknitých dosiek alebo OSB doska. 
Súché podlahy
Suché podlahy sú plávajúce podlahy, pri ktorých môže byť pevný zmontovaný podlahový dielec doplnený dodatočnou izolačnou vrstvou (suchý podsyp, polystyrén, drevovláknitá doska či minerálna izolácia).

Suchá podlaha je vytvorená:
z podlahových dielcov, t. j. dvoch sadrovláknitých dosiek formátu 1 500 x 500 mm, hrúbky 10 alebo 12,5 mm, vzájomne k sebe zlepených už z výroby; dosky sú vzájomne predsadené tak, že po obvode vzniká polodrážka potrebná pre spoľahlivé
zlepenie susedných dielcov;
z jednotlivých sadrovláknitých dosiek ideálne formátu 1 500 x 1 000 mm, hrúbky 10 alebo 12,5 mm, ktoré sa k sebe lepia pri montáži.

Sadrovláknité dosky Rigidur sú vyrobené zo sadry, papierových vlákien a minerálnych prísad. Všetky suroviny sa zmiešajú a po pridaní vody sa pod vysokým tlakom lisujú. Technológia lisovania zaručí hladký, celistvý povrch dosiek, ktorý značnou mierou uľahčuje finálnu povrchovú úpravu. Pri výrobe sú dosky hĺbkovo impregnované. Impregnácia zabezpečí odolnosť dosiek proti zvýšenej vlhkosti a zabráni vzniku a rozvoju plesní.
 

 
 

Omietky (sádrové omietky) Sadra je zdravotne neškodný materiál, ktorý ponúka široké možnosti využitia. Vďaka nej vykúzlite dokonale hladkú stenu príjemnú na dotyk, vyrovnáte ňou povrch pred maľovaním, opravíte drobné nerovnosti, vyplníte trhlinky. Máte doma alergika? Sadrové stierky a omietky sú v takomto prípade vhodná voľba. Ak sa pri stavbe alebo rekonštrukcii rozhodnete pre sadru, vaše steny budú dýchať. Ide o prírodný produkt, ktorý pôsobí ako prirodzený regulátor vlhkosti v interiéri.

Ak je vlhkosti v miestnosti viac, vťahuje ju do svojich pórov a, naopak, pri suchej klíme ju vracia do prostredia. Ďalšou pozitívnou stránkou sadry je, že je pre vaše zdravie úplne bezpečná. Okrem toho bez väčších problémov priľne k povrchu a zároveň je protipožiarnou ochranou, ktorá vzniká uvoľnením objemu vody v samotnej sadre.

Na druhej strane, keďže tento materiál do seba vťahuje vodu, nie je vhodný do miestností, v ktorých je takmer stále vlhko, napríklad do kúpeľne. Hitom v interiéroch sú tapety. Skôr ako sa pustíte do ich lepenia, musíte mať dokonale rovné a hladké steny, preto by ste mali povrch pod tapetami najskôr vystierkovať. Ideálna je na to práve sadrová stierka. Okrem toho, keď vás tapety omrzia, odstránite ich ľahšie ako z klasického povrchu. 

 

Suchá výstavba (rodina sadrokartónov) - Nenápadné sadrokartónové dosky patria k fenoménom súčasnej modernej výstavby. Konštrukcie z nich sú vyhľadávané pre svoju praktickosť, cenovú dostupnosť, rýchlu realizáciu suchou cestou a široké využitie. Nízka hmotnosť ich predurčuje predovšetkým na rekonštrukcie domov, bytov, podkroví, ale aj v novostavbách. Popri nehorľavosti, zdravotnej neškodnosti, pachovej neutrálnosti ponúka sadrokartón bonus navyše – reguluje vlhkosť v interiéri. Napriek tomu do prostredia so zvýšenou vlhkosťou, napríklad do kúpeľne, treba použiť sadrokartón s impregnovanou vrstvou. Nové technológie združujú do jednej sadrokartónovej dosky viaceré prídavné vlastnosti, napríklad protipožiarnu, akustickú, impregnáciu proti vlhkosti.

To, že zo sadrokartónu sa stavajú nenosné deliace steny, je asi známe každému. Mnohí s ním už pravdepodobne vyrovnávali aj nerovný strop či vytvárali šikminu v podkroví. Možno však z neho stavať aj iné interiérové konštrukcie. Na rozdiel od ostatných používaných, napríklad cementovo-vláknitých či drevo-vláknitých, sú ľahšie spracovateľné a objemovo stále. Možno niekto ťažko uverí, že by ľahká priečka zo sadry a papiera zvládla to, čo ťažká masívna stena. Zo sadrokartónu možno postaviť deliacu priečku domáceho kina či medzibytovú priečku. Ak chcete vylepšiť akustické či tepelno-technické vlastnosti jestvujúcich nosných stien, stačí pred ne postaviť predsadené sadrokartónové steny. V dutom priestore medzi pôvodnou stenou a inštalačnou priečkou je vytvorený priestor pre inštalácie alebo púzdra posúvnych dverí.Sadrokartón spoľahlivo plní aj funkciu takzvanej suchej omietky, nalepí sa na stenu bez mokrého procesu omietania a hneď ho možno tapetovať či natierať. Nie je problém vytvoriť s ním ani ohýbané konštrukcie.

Montáž sadrokartónových konštrukcií sa odporúča až po uzatvorení stavby pred poveternostnými vplyvmi a po dokončení a potrebnom vyschnutí všetkých mokrých procesov v interiéri – zvlášť poterov a omietok. Pre vyrovnanie vlhkosti by mali byť dosky skladované v miestnosti montáže minimálne 48 hodím pred realizáciou.

Pri dodržaní všetkých zásad na montáž sadrokartónových konštrukcií možno dosiahnuť moderné a estetické riešenie interiérov s dlhodobou funkčnosťou bez prasklín.

Kazetové podhľady - Pomocou stropných kazetových podhľadov na báze sadry možno vytvárať pekné stropy, a to pomerne jednoducho a bez veľkých nákladov. Nerovný či príliš vysoký strop získa nový elegantný vzhľad. Kazety sa vyrábajú na báze sadry a papiera, prírodných produktov s neobmedzenou životnosťou v interiéri. K pozitívnym vlastnostiam kaziet patrí nehorľavosť (stupeň A). Keďže sadra pri zvýšenej vlhkosti vzduchu dokáže časť do seba absorbovať (a naopak – pri jej znížení ju uvoľniť), kazety pomáhajú v priestore udržiavať stálu hodnotu vlhkosti. Oproti ľahkým minerálnym podhľadom sú stabilnejšie v miestnostiach s prievanom, kde hrozí ich pohyb. Kazety na báze sadry sa predávajú vo viacerých vzoroch.

Akustika - Kedysi si ľudia vešali na steny gobelíny, aby zabránili rušivým odrazom zvuku od akusticky tvrdých stien. Podaktorí dokonca využívali papierové obaly z vajíčok. Aj tieto materiály dokážu pohltiť zvuky, no nezaručujú počuteľnosť ich rušivých odrazov. Z hľadiska estetiky v dnešnej modernej dobe nezodpovedajú aktuálnym trendom v bývaní. Pri tom istom vzhľade možno kombinovať akusticky pohltivé dosky s doskami, ktoré odrážajú zvuk.Výhodou je, že ich možno použiť aj do priestorov s vlhkosťou vzduchu až 90 % 

Výhody kazetového podhľadu

  • optické dotvorenie priestoru
  • úprava svetlej výšky miestnosti, napr úprava vykurovacieho priestoru
  • Zakrytie technických vedení nachcdzajúcich sa v medzipriestore pri zachovaní ich dostupnosti
  • úprava svetelných podmienok miestnosti, možnosť zabudovať svetelné zdroje
  • úprava akustických podmienok, špeciálne zvukovopohltivé a nepriezvučné kazety
  • úprava hygienických podmienok, umývateľné kazety
  • úprava mikroklímy v miestnosti -sádrové kazety
  • možnosť kedykoľvek rozobrať a znovu zložiť podhľad i ďalšie veľmi často špecifické funkcie

 

KONTAKTY

kontakty


 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas