f g+ yt

tel: 0905 284 702 progips@progips.sk

Podlahové krytiny

plávajúce (laminátové, drevené) - Okrem toho, že aj laminát sa dokáže tváriť ako drevo, veľa spoločného nemajú. Rozhodujúce je, či chcete prírodný materiál pod nohami i cítiť, alebo len opticky vnímať. Ak vám ide o príjemný, mäkký a teplý dotyk s podlahou a neopakovateľnú atmosféru originálu každej dosky, siahnite po dreve. Ak hľadáte podlahu s priaznivou cenou, vysokou odolnosťou, farebnou stálosťou reprodukovaných drevených dekorov a jednoduchou pokládkou, stavte na laminát. Laminát je pre svoju nízku konštrukčnú výšku stvorený i na renovácie starých podláh.Okrem rozhodnutia, či zvolíte masívnu, alebo drevenú podlahu, budete musieť rozlúsknuť oriešok v podobe povrchovej úpravy dreva. Olejovaná, respektíve voskovaná či lakovaná? To závisí od okolností. Olej, ktorý je skôr impregnáciou dreva, zvýrazňuje jeho kresbu. Drevo pôsobí prirodzene, ostáva drevom aj na dotyk, dýcha a časom získava príjemnú patinu. Olejovaná podlaha je matná, vďaka čomu neprezradí každý škrabanec. Opravy sa dajú vykonať lokálne. Na druhej strane lesklé lakované podlahy pôsobia dekoratívne až honosne. Lak vytvára silnejšiu ochrannú vrstvu, ktorá chráni proti oderom, má dlhšiu životnosť ako olej, ale v prípade poškodenia treba celú podlahu prebrúsiť a opäť nalakovať.Aj keď je drevo všeobecne vnímané ako izolant v súčastnosti sú na trhu drevené parkety, ktoré sa dajú kombinovať s podlahovým kúrením. Nie všetky dreviny si však s podlahovkou rozumejú. Z európskych odrôd pri vykurovanej podlahe zabudnite na brezu, javor, buk, jaseň, z exotických na ipe, iroko a cabreua. Dôležitá je aj hrúbka parkiet, ktorá by nemala presiahnuť 10 mm.Pri podlahovom kúrení sa odporúča drevené parkety, či už masívne, alebo viacvrstvové, celoplošne nalepiť. Zabráni sa tak výraznej „práci“ dreva.

V ponuke laminátových podláh nájdete čoraz presvedčivejšie reprodukcie drevín. Štandardné hladké povrchy dopĺňajú dekory s prírodným vzhľadom dreva s kefovanou či hrubo brúsenou imitáciou povrchu. Novinky v laminátoch dokazujú, že podlaha nemusí byť vždy zhotovená z rovnako veľkých dosiek. Ale podmanivou sa môže stať práve nepravidelné usporiadanie a rôzne šírky či dĺžky. Pri výbere laminátovej podlahy je nutné všímať si nosnú dosku. Tá určuje kvalitu laminátovej podlahy. Dostatočne stabilná je až nosná doska s hrúbkou 8 mm. Dôležitá je i vysoká tvrdosť. Drevená i laminátová podlaha sa potrebujú pred pokládkou aklimatizovať v priestore, v ktorom budú položené. Kým laminátovej podlahe postačuje 48 hodín, dosky vrstvené vyžadujú jeden a masívne dva týždne. Pred, počas aj po pokládke musia byť v priestore stabilizované klimatické podmienky. Plávajúca podlaha ponúka rýchlu a jednoduchú montáž vďaka klik systému. Inštaluje sa na protišmykovú podložku. Diely sa kladú rovnobežne so smerom, ktorým vstupuje svetlo do miestnosti.


PVC krytiny - Elasticitou poskytujú užívateľom pri chôdzi maximálny komfort, protišmykovou úpravou zas bezpečnosť. Najmä laminátom šliapu na päty teplejším, na dotyk príjemnejším povrchom a nízkym krokovým hlukom. Tým sa stávajú ideálnym adeptom na podlahy panelových bytov a rôznych prevádzok. Rozumejú si s podlahovým vykurovaním a v neposlednom rade zaujmú aj ľahkou údržbou a prijateľnou cenou. Hoci finančná náročnosť niektorých dizajnových vinylových podláh dokáže zaskočiť.

Drevo na podlahe kúpeľne je čoraz obľúbenejšie. Ak aj vás tento trend dostal, ale netrúfate si naň, siahnite po syntetickom materiáli. Voda a vlhkosť mu problémy nerobia. Do vlhkého prostredia sa hodí v celoplošnom vyhotovení aj v podobe panelov z masívneho vinylu. Syntetická podlaha odvedie dobrú službu aj vo vstupnej chodbe. Nepodpíšu sa na nej drobné kamienky či piesok na topánkach. Tenká hrúbka, okolo dvoch až piatich milimetrov, ju zvýhodňuje pri renováciách. Podlahové diely môžete klásť priamo na pôvodnú podlahu s výnimkou kobercov. Podklad však musí byť rovný, stabilný a suchý. PVC podlahy sú vernou kópiou dreva. Oko oklamú ľahko, no dotyk ich prezradí. Ale aj tu výrobcovia zapracovali. Vinylovým imitáciám nechýba štruktúrovaný povrch drevín, letokruhy, suky, no nájdete i modely s patinou opotrebovaného dreva, trhlinami i dierkami po červotočoch. Ich snahu o dokonalú podobnosť s drevenými podlahami a dlažbami podčiarkujú lamelové a štvorcové formáty. Autentickú podobu drevených lamiel zvyšuje úprava hrán s priznanou „V“ drážkou. Kým tmavšie drážky prepožičiavajú podlahe opotrebovaný vzhľad, svetlejšie jej dodávajú jemný charakter. Neodmysliteľný doplnok sú sokle s identickou farebnosťou a štruktúrou.Vinylovú podlahu možno lepiť alebo montovať plávajúcim spôsobom. Celoplošné lepenie jednotlivých dielov sa odporúča v kúpeľni a iných vlhkom namáhaných priestoroch. Diely sa kladú rovnobežne so smerom, ktorým vstupuje svetlo do miestnosti.

Koberce - Vybrať si môžete z lacnejších syntetických materiálov a z drahších prírodných, respektíve z ich kombinácie. Cenu ovplyvňuje okrem materiálu, samozrejme, aj spôsob výroby. Ručne vyrobené sú oveľa drahšie ako strojovo šité, avšak každý je originál. Predtým, ako navštívite predajňu, rozmyslite si, na aký účel koberec kupujete. Iný typ sa totiž hodí do obývačky a iný do viac namáhanej chodby či do predsiene alebo prevádzky. Tam treba vyberať koberec odolávajúci väčšej záťaži. Platí však pravidlo, čím viac koberec vydrží, tým menej je komfortnejší. Komfort závisí najmä od materiálu, hustoty, výšky a hrúbky vlasovej vrstvy a konštrukcie koberca a v neposlednej rade aj od požiarnej odolnosti ak ide o prevádzky alebo predajne. Pri rozhodovaní v obchode vám pomôže identifikačný štítok so symbolmi na rubovej strane koberca a školený personál či samotný realizátor. Pri výbere farby zohľadnite praktické hľadisko. Koberce totiž v porovnaní s inými materiálmi vyžadujú náročnejšiu údržbu. Nečistoty sú viditeľnejšie na jednofarebných kobercoch ako na vzorovaných. A chúlostivejšie sú svetlé a tmavé farby. Ak žijú v domácnosti aj štvornohí miláčikovia, farbu koberca vyberajte podľa ich srsti. Koberce, ak ich dostatočne udržiavate, sú vhodné aj do bytov, kde žijú alergici, čo dokazujú aj vedecké výskumy. Testy dokázali, že v miestnosti s kobercom bol obsah prachu vo vzduchu nižší, ako v miestnosti s hladkou podlahou. Pričom platilo, že čím väčší koberec, tým menej prachu. Dokonale zladený interiér dosiahnete, keď siahnete po koberci, záclone a vankúšoch z jednej kolekcie.

 
 
Galéria k článku: