Suchá výstavba

Drevodomy | Stavebné práce

Drevodomy | Stavebné práce

skcsen
 • PROGIPS PREŠOV
  Okrem služieb uvedených na stránke, sme ochotný vyjsť v ústrety zákazníkovi a navrhnúť alebo pohľadať alternatívne riešenie...

Suchá výstavba (rodina sadrokartónov) - Nenápadné sadrokartónové dosky patria k fenoménom súčasnej modernej výstavby. Konštrukcie z nich sú vyhľadávané pre svoju praktickosť, cenovú dostupnosť, rýchlu realizáciu suchou cestou a široké využitie. Nízka hmotnosť ich predurčuje predovšetkým na rekonštrukcie domov, bytov, podkroví, ale aj v novostavbách. Popri nehorľavosti, zdravotnej neškodnosti, pachovej neutrálnosti ponúka sadrokartón bonus navyše – reguluje vlhkosť v interiéri. Napriek tomu do prostredia so zvýšenou vlhkosťou, napríklad do kúpeľne, treba použiť sadrokartón s impregnovanou vrstvou. Nové technológie združujú do jednej sadrokartónovej dosky viaceré prídavné vlastnosti, napríklad protipožiarnu, akustickú, impregnáciu proti vlhkosti.

To, že zo sadrokartónu sa stavajú nenosné deliace steny, je asi známe každému. Mnohí s ním už pravdepodobne vyrovnávali aj nerovný strop či vytvárali šikminu v podkroví. Možno však z neho stavať aj iné interiérové konštrukcie. Na rozdiel od ostatných používaných, napríklad cementovo-vláknitých či drevo-vláknitých, sú ľahšie spracovateľné a objemovo stále. Možno niekto ťažko uverí, že by ľahká priečka zo sadry a papiera zvládla to, čo ťažká masívna stena. Zo sadrokartónu možno postaviť deliacu priečku domáceho kina či medzibytovú priečku. Ak chcete vylepšiť akustické či tepelno-technické vlastnosti jestvujúcich nosných stien, stačí pred ne postaviť predsadené sadrokartónové steny. V dutom priestore medzi pôvodnou stenou a inštalačnou priečkou je vytvorený priestor pre inštalácie alebo púzdra posúvnych dverí.Sadrokartón spoľahlivo plní aj funkciu takzvanej suchej omietky, nalepí sa na stenu bez mokrého procesu omietania a hneď ho možno tapetovať či natierať. Nie je problém vytvoriť s ním ani ohýbané konštrukcie.

Montáž sadrokartónových konštrukcií sa odporúča až po uzatvorení stavby pred poveternostnými vplyvmi a po dokončení a potrebnom vyschnutí všetkých mokrých procesov v interiéri – zvlášť poterov a omietok. Pre vyrovnanie vlhkosti by mali byť dosky skladované v miestnosti montáže minimálne 48 hodím pred realizáciou.

Pri dodržaní všetkých zásad na montáž sadrokartónových konštrukcií možno dosiahnuť moderné a estetické riešenie interiérov s dlhodobou funkčnosťou bez prasklín.

Kazetové podhľady - Pomocou stropných kazetových podhľadov na báze sadry možno vytvárať pekné stropy, a to pomerne jednoducho a bez veľkých nákladov. Nerovný či príliš vysoký strop získa nový elegantný vzhľad. Kazety sa vyrábajú na báze sadry a papiera, prírodných produktov s neobmedzenou životnosťou v interiéri. K pozitívnym vlastnostiam kaziet patrí nehorľavosť (stupeň A). Keďže sadra pri zvýšenej vlhkosti vzduchu dokáže časť do seba absorbovať (a naopak – pri jej znížení ju uvoľniť), kazety pomáhajú v priestore udržiavať stálu hodnotu vlhkosti. Oproti ľahkým minerálnym podhľadom sú stabilnejšie v miestnostiach s prievanom, kde hrozí ich pohyb. Kazety na báze sadry sa predávajú vo viacerých vzoroch.

Akustika - Kedysi si ľudia vešali na steny gobelíny, aby zabránili rušivým odrazom zvuku od akusticky tvrdých stien. Podaktorí dokonca využívali papierové obaly z vajíčok. Aj tieto materiály dokážu pohltiť zvuky, no nezaručujú počuteľnosť ich rušivých odrazov. Z hľadiska estetiky v dnešnej modernej dobe nezodpovedajú aktuálnym trendom v bývaní. Pri tom istom vzhľade možno kombinovať akusticky pohltivé dosky s doskami, ktoré odrážajú zvuk.Výhodou je, že ich možno použiť aj do priestorov s vlhkosťou vzduchu až 90 % 

Výhody kazetového podhľadu

 • optické dotvorenie priestoru
 • úprava svetlej výšky miestnosti, napr úprava vykurovacieho priestoru
 • Zakrytie technických vedení nachcdzajúcich sa v medzipriestore pri zachovaní ich dostupnosti
 • úprava svetelných podmienok miestnosti, možnosť zabudovať svetelné zdroje
 • úprava akustických podmienok, špeciálne zvukovopohltivé a nepriezvučné kazety
 • úprava hygienických podmienok, umývateľné kazety
 • úprava mikroklímy v miestnosti -sádrové kazety
 • možnosť kedykoľvek rozobrať a znovu zložiť podhľad i ďalšie veľmi často špecifické funkcie

 

KONTAKTY

kontakty


 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas